آموزش رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrix

آموزش رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrix

یکی از خطاهای بسیار مهمی که هنگام تست سرعت سایت با GTmetrix می‌بینید با عنوان Accept-Encoding header در جی تی متریکس می باشد که مربوط به قابلیت فشرده‌سازی فایل‌ها در هاست یا همان Gzip است.

قابلیت Gzip این امکان را به شما می‌دهد که سرور شما به‌جای ارسال فایل‌های هر صفحه به‌صورت نسخه اصلی، یک نسخه فشرده‌شده از این فایل‌ها را برای کاربران ارسال کند. درنتیجه حجم مجموع فایل‌ها کمتر می‌شود و از طرف دیگر چون مرورگر از این قابلیت پشتیبانی می‌کند، فایل‌هایی را که به‌صورت فشرده‌شده دریافت کرده است را به حالت نسخه اصلی پردازش می‌کند و درنهایت صفحه با سرعت بالاتری لود می‌شود.

در این آموزش می‌خواهیم به نحوه برطرف کردن خطای Accept-Encoding header در جی تی متریکس بپردازیم. با استفاده از این آموزش می‌توانید حالت Gzip را فعال کنید و درنهایت مشکل Specify a Vary: Accept-Encoding header را برطرف کنید.

همان‌طور که اشاره شد وقتی قابلیت Gzip در هاست و سرور شما فعال نباشد، هنگامی‌که درخواست‌های header را بررسی می‌کنید گزینه vary:accept encoding در سایت فعال نخواهد بود و به شما نشان داده نمی‌شود؛ اما اگر این قابلیت در هاست و سرور فعال باشد با تصویری مثل شکل زیر مواجه می‌شوید.

آموزش رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrix

اما اگر این قابلیت در هاست و سرور فعال نباشد، به‌جای اینکه فایل‌ها به‌صورت فشرده‌شده و در حالت Gzip ارسال شوند، نسخه اصلی که حجم بالایی دارد برای مرورگر ارسال خواهد شد. در این حالت حجم بالاتری از ترافیک مصرف می‌شود.

به همین دلیل با توجه به‌سرعت اینترنت کاربران بازدیدکننده، لود کامل سایت مدت‌زمان بیشتری طول می‌کشد. پس یکی از رتبه‌بندی‌های مهم سئو سایت که مربوط به‌سرعت لود صفحات است را از دست خواهید داد و سایت شما غیر بهینه می‌شود.

پس باید این خطا را رفع کنید و برای برطرف کردن آن فقط احتیاج است قابلیت Gzip را در سرور و هاست خود فعال داشته باشید. در صورت بررسی سایت با جی تی متریکس این خطا مشابه تصویر زیر به شما نشان داده می‌شود.

آموزش رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrix

اگر هم سایت خود را با استفاده از pingdom تست کنید این خطا به‌صورت تصویر زیر نمایش داده خواهد شد.

آموزش رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrix

بررسی فعال بودن Accept-Encoding header

قبل از اینکه بخواهید این خطا را برطرف کنید لازم است بدانید که قابلیت Gzip که راه‌حل خطای Accept-Encoding header است آیا داخل هاست شما فعال هست یا خیر.

برای این منظور به وب‌سایت checkgzipcompression.com بروید بعدازآن مثل آنچه در تصویر زیر می‌بینید آدرس کامل سایت خود را در فیلد مربوطه وارد کنید و روی آیکون جستجو کلیک کرده و منتظر بمانید تا سایت آنالیز شده و نتیجه به شما اعلام شود. درصورتی‌که این قابلیت فعال باشد میزان تأثیری که فشرده‌سازی روی آدرس اصلی سایت شما خواهد داشت را هم نشان می‌دهد.

آموزش رفع خطای Accept-Encoding header در gtmetrix

رفع خطای Accept-Encoding header در سرور آپاچی

درصورتی‌که سرور شما آپاچی است می‌توانید فقط با اضافه کردن کد زیر به فایل htaccess. خطای Accept-Encoding header را در وب سرور آپاچی برطرف کنید. این فایل همان فایل htaccess. موجود در هاست شماست که درروت هاست قرار دارد و برای دسترسی به آن باید به File Manager هاست بروید. بعد گزینه Edit را برای ویرایش فایل انتخاب کرده و کدهای زیر را به انتهای این فایل اضافه کنید.

<IfModule mod_headers.c>

<FilesMatch ".(js|css|xml|gz|html)$">

Header append Vary: Accept-Encoding

</FilesMatch>

</IfModule>
 

رفع خطای Accept-Encoding header در سرور Nginx

درصورتی‌که سرور شما Nginx باشد، باید کد زیر را به فایل nginx.conf که در مسیر /etc/nginx/ قرار دارد، اضافه کنید تا خطای Accept-Encoding header را در وب سرور Nginx برطرف کنید.

gzip_vary on

رفع خطای Accept-Encoding header در وردپرس

درصورتی‌که از وردپرس استفاده می‌کنید و نمی‌دانید که سرور شما از چه نوعی است یا اینکه نمی‌خواهید با استفاده از کد فعال‌سازی کنید، می‌توانید با استفاده از افزونه این کار را انجام دهید.

برای این کار کافی ست روی لینک زیر کلیک کرده و افزونه Gzip وردپرس را با استفاده از راهنمای نصب افزونه در وردپرس در سایت خود نصب و فعال کنید.

این افزونه تنظیمات خاصی ندارد و به‌محض اینکه فعالش کنید می‌توانید از آن استفاده کنید.

https://wordpress.org/plugins/wordpress-gzip-compression

, , , ,
Share:

نظرات

نظری یافت نشد!

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.