افزایش امنیت هاست

افزایش امنیت هاست

برای تأمین و افزایش امنیت هاست باید یک ساختار دوطرفه از طرف کاربر و شرکت هاستینگ برقرار باشد؛ یعنی امنیت هاست بستگی به این دارد که کاربر و شرکت هاستینگ چگونه از هاست استفاده می‌کنند.

برای اینکه بتوان بهترین شرایط را ایجاد کرد لازم است مجموعه عواملی که در این زمینه مؤثرند را بشناسیم. در این مطلب به مجموعه عواملی که در تأمین و افزایش امنیت هاست نقش دارند اشاره خواهیم کرد.

افزایش امنیت هاست

همان‌طور که گفته شد امنیت هاست موضوعی دوطرفه است که هم باید شرکت هاستینگ و هم مصرف‌کننده آن را انجام دهند. در زیر یک سری از راهکارهای مؤثر در تأمین امنیت هاست گفته‌شده است:

  • استفاده از رمز عبور قوی و تغییر دوره‌ای آن

پیشنهاد می‌شود به‌صورت دوره‌ای و منظم (ماهانه) رمز عبور هاست خود را تغییر دهید. همچنین توجه کنید که رمز عبوری که تعیین می‌کنید بهتر است ترکیبی از حروف، اعداد و کاراکترهای نمادی باشد. در این صورت اگر حملات ورود به‌اجبار (Brute Force) بخواهند اکانت شمارا هک کنند، احتمال هک شدن رمز عبور هاست تقریباً به صفر می‌رسد.

  • اسکن دوره‌ای هاست با آنتی‌ویروس موجود در هاست

معمولاً در کنترل پنل های cPanel و DirectAdmin از آنتی‌ویروس ClamAV استفاده می‌شود. این آنتی‌ویروس توانایی شناخت زیادی از ویروس‌ها و بدافزارهایی که در لینوکس تأثیر می‌گذارند را دارد اما در شناخت شل‌ها کمی ضعیف است. پیشنهاد می‌شود هاست خود را به‌صورت دوره‌ای اسکن کنید تا امنیت هاست خود را تأمین کرده باشید.

  • ورود و کار با هاست به‌واسطه پروتکل امن https

معمولاً دو پروتکل http و https که غالباً به‌صورت استاندارد روی پورت ۸۰ و ۴۴۳ راه‌اندازی می‌شوند این وظیفه را دارند که کاربر را با وب سرور مرتبط کنند. این ارتباط در حالت http به‌صورت Clear Text انجام می‌شود که ناامن است و امکان ردیابی و هک (Sniffing) آن وجود دارد؛ اما در حالت https اگر الگوریتم رمزنگاری معتبر داشته باشید امکان ردیابی و تفسیر اطلاعات بسیار سخت می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از پروتکل https برای ورود و کار با هاست استفاده کنید.

  • عدم ورود به هاست با موبایل یا سیستم‌های اشتراکی

معمولاً امنیت دستگاه‌های موبایل به‌اندازه کامپیوترها نیست و ورود به هاست با موبایل می‌تواند امنیت هاست را کم کند. علاوه بر آن پیشنهاد می‌کنیم از سیستم‌های اشتراکی نیز برای ورود به هاست استفاده نکنید.

  • تلاش برای حفظ امنیت اطلاعات موجود در هاست

این موضوع با چند کار مهم خصوصاً رعایت سطح دسترسی‌ها قابل تأمین است. سطح دسترسی یوزر دیتابیس و فایل‌های پیکربندی بسیار مهم است و باید به نحو مطلوبی تأمین شود.

  • استفاده از قابلیت تائید دومرحله‌ای ورود به هاست

تائید دومرحله‌ای یا Two-Factor Authentication یکی از بهترین روش‌های تأمین امنیت هاست است. با استفاده از این قابلیت حتی اگر رمز عبور را هک کنند بازهم نمی‌توانند مستقیماً به هاست وارد شوند و باید هویت توسط یک عامل واسط تائید شود.

انجام مواردی که در بالا گفتیم به عهده کاربر است و موارد زیر به عهده شرکت هاستینگ می‌باشد:

  • گزینه Reset Password در صفحه ورود به هاست غیرفعال شود.
  • از سیستم‌های حافظت در برابر حملات Brute Force استفاده شود.
  • از کنترل پنل های امن و قانونی با به‌روزرسانی مداوم فنی و امنیتی استفاده شود.
  • سرور به شکل مناسبی پیکربندی امنیتی شود تا از حملات SymLink جلوگیری شود.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

همان‌طور که گفته شد امنیت هاست موضوعی دوجانبه است که باید توسط کاربر مالک هاست و شرکت هاستینگ تأمین شود. اگر به مواردی که ذکر شد عمل کنید و در کنار آن هاست موردنیاز خود را از شرکت معتبر تهیه کنید نگرانی خاصی در مورد تأمین امنیت هاست نداشته باشید و با خیالی راحت کسب‌وکار آنلاین خود را مدیریت کنید و توسعه دهید.

, , , , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.