آموزش کامل کار با htaccess

آموزش کامل کار با htaccess

آموزش کامل کار با htaccess

داشتن دانش کار با htaccess در مدیریت سایت اهمیت بسیار بالایی دارد. با استفاده از htaccess می‌توان با وب سرور ارتباط داشت. اگر بر htaccess و مدیریت صحیح آن تسلط نداشته باشید مشکلات فنی و حتی امنیتی زیادی برای وب‌سایت شما به وجود می‌آید. به دلیل اهمیت بالای این موضوع تلاش کردیم آموزش کامل htaccess را برای شما آماده کنیم. از شما عزیزان دعوت می‌کنیم حتماً این مطلب آموزشی مفید را مطالعه کنید.

همان‌طور که گفتیم htaccess زبان ارتباطی سایت با وب سرور است. به همین دلیل یادگیری آن بسیار مهم است. در زیر به تعدادی از مواردی که htaccess آن‌ها را مدیریت می‌کند اشاره‌شده است:

  • ریدایرکت دائمی و موقت
  • کنترل سطح دسترسی‌ها
  • شخصی‌سازی تنظیمات نمایشی
  • فعال‌سازی کش به‌منظور افزایش سرعت سایت

چهار مورد فوق از پرکاربردترین‌ها هستند که در زیر آن‌ها را مطرح و در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

توجه کنید که در لینوکس، نقطه (.) در ابتدای هر فایلی باشد یک فایل مخفی حساب می‌شود. htaccess هم یک فایل مخفی است که در اول آن نقطه قرار دارد و به‌صورت htaccess. است. در سی پنل برای دیدن این فایل بعدازاینکه به File Manager وارد می‌شوید، صفحه‌ای باز می‌شود که در قسمت بالا سمت راست این صفحه باید بر روی گزینه Settings کلیک کنید.

 

ریدایرکت دائمی و موقت

یکی از مهم‌ترین کاربردهای htaccess امکان ریدایرکت دائمی و یا موقت است. ریدایرکت دائمی بانام ریدایرکت ۳۰۱ و ریدایرکت موقت بانام ریدایرکت ۳۰۲ شناخته می‌شود. از دید گوگل، محتوای تکراری نباید در یک سایت وجود داشته باشد و این موضوع یکی از راهکارهای اساسی برای جلوگیری کردن از به وجود آمدن محتوی تکراری در سایت است. برای اینکه بتوانید این موضوع را بهتر درک کنید با یک مثال آن را توضیح می‌دهیم. فرض کنید می‌خواهیم بر روی سایت خود گواهی امنیتی SSL نصب کنیم. همان‌طور که می‌دانید با این کار سایت به‌صورت https هم در دسترس خواهد بود. در این حالت سایت با دو نسخه http و https نمایش داده می‌شود که همان بحث محتوای تکراری خواهد بود. برای حل این موضوع باید نسخه http سایت را به‌صورت ۳۰۱ بر روی نسخه https سایت ریدایرکت کنیم. برای این کار فقط لازم است مقدار زیر را در فایل htaccess وارد کنید:

RewriteEngine On

RewriteCond %{SERVER_PORT} 80

RewriteRule ^(.*)$ https://seogreen.ir/$1 [R=301,L]
 

توجه کنید بجای مقدار seogreen.ir باید آدرس سایت خود را بگذارید. علاوه بر این، اگر سایت با www است می‌توانید آن را قبل از آدرس سایت درج کنید؛ یعنی شکل زیر:

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.seogreen.ir/$1 [R=301,L]
 

کنترل سطح دسترسی‌ها

با htaccess می‌توانید چندین نوع محدودیت و کنترل را تعریف کنید. از بین همه آن‌ها دو مدل محدودیت کردن آی پی و محدودیت دسترسی به فایل رایج‌تر است که در زیر آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

 

محدود کردن آی پی

برای مثال می‌خواهیم آی پی ۵٫۵٫۵٫۵ نتواند سایت را مشاهده کند. برای ایجاد این محدودیت باید مقدار زیر را در فایل htaccess قرار دهیم:

Deny from 5.5.5.5

یا برعکس اگر بخواهیم فقط آی پی ۵٫۵٫۵٫۵ بتواند سایت را مشاهده کند و هیچ آی پی دیگری نتواند، باید مقدار زیر را قرار دهیم:

Order Allow, Deny

Allow from 5.5.5.5

Deny from all

این موارد را برای رنج آی پی هم می‌توانید انجام دهید.

 

محدودیت دسترسی به فایل

فرض کنید قصد داریم دسترسی فایل xmlrpc.php وردپرس را برای همه محدود کنیم.

>Files xmlrpc.php< order allow,deny Deny from all />Files<

 

برای اینکه بتوانید این کار را انجام دهید تنها نیاز است این مقادیر را در htaccess وارد کنید.

 

شخصی‌سازی تنظیمات نمایشی

مدیریت تنظیمات نمایشی، یکی از مواردی است که سی پنل ابزار تعاملی برای آن در نظر گرفته است. فرض کنید مسیری از سایت شما دارای صرفاً تعدادی فایل تصویری است. با ابزار Indexes سی پنل می‌توانید نحوه نمایش آن را مشخص کنید. برای دسترسی به Indexes باید اول به سی پنل وارد شوید. بعدازآن در قسمت ADVANCED بر روی Indexes کلیک کنید. صفحه‌ای ظاهر می‌شود که در آن لیست دایرکتوری‌های هاست خود را مشاهده خواهید کرد. اگر برای مثال بر روی public_html که دایرکتوری اصلی محتوای سایت است کلیک کنید طبق تصویر زیر چهار گزینه را می‌بینید که می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

آموزش کامل کار با htaccess

  • Default System Setting: تنظیمات پیش‌فرض
  • No Indexing: به‌صورت لیست نمایش داده نمی‌شود.
  • (Standard Indexing (filename only: نمایش استاندارد (نام فایل)
  • Fancy Indexing (filename and description): نمایش کامل (نام فایل و توضیحات آن)
 

فعال‌سازی کش به‌منظور افزایش سرعت سایت 

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که برای بیشتر شدن سرعت دسترسی به سایت استفاده می‌شود، فعال کردن کش است. با این کار دیگر بازدیدکنندگان در بازدیدهای بعدی بخشی از محتوای ثابت سایت را مجدداً فراخوانی نمی‌کنند و طبق محتوای قبلی نمایش داده می‌شود. این موارد می‌تواند متن، الگوها و ساختار نمایشی سایت باشد که در بالا رفتن سرعت دسترسی به سایت بسیار مؤثر است. این موارد به‌صورت کامل طی مطلب آموزش کامل GTmetrix بیان‌شده است.

, ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.