آموزش Cron Jobs در سی پنل

آموزش Cron Jobs در سی پنل

آموزش Cron Jobs در سی پنل

آموزش Cron Jobs در سی پنل ، Cron Jobs که به فارسی کران جابز یا کرون جابز نامیده می‌شود، یک قابلیت ابزاری است که برای اجرای دستورات خاص در زمان مشخص استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم یک فرایند خاصی را در یک‌زمان مشخصی و یا اینکه یک عملکرد مشخص را به‌صورت تکراری در هاست یا سرور مبتنی بر پایه لینوکس داشته باشیم باید از Cron Jobs استفاده کنیم.

با توجه به اینکه آموزش جامع و کاملی در این زمینه در وب سایت‌های فارسی وجود ندارد تصمیم داریم تا به شما قابلیت‌های پرکاربرد و نحوه کار آن در لینوکس را آموزش دهیم.

آموزش Cron Jobs سی پنل

همان‌طور که گفته شد Cron Jobs قابلیتی در سیستم‌عامل‌های بر پایه لینوکس است؛ اما در میزبانی وب، این قابلیت به‌صورت یک ابزار در اختیار کاربران هاست قرار داده می‌شود.

در این مطلب کرون جابز را با کنترل پنل سی پنل آموزش می‌دهیم. برای دسترسی به ابزار Cron Jobs فقط لازم است به‌صورت زیر اقدام کنید:

  • ورود به سی پنل
  • کلیک بر روی گزینه Cron Jobs واقع در بخش ADVANCED

قبل از شروع کار توجه کنید که در صفحه مخصوص Cron Jobs طبق تصویر زیر بخشی به نام Cron Email وجود دارد که می‌توانید ایمیل خود را در آن وارد کنید تا درصورتی‌که پیغام خطا یا اجرایی بود برای شما به آدرسی که وارد کردید ایمیل شود.

Cron Jobs سی پنل

حواستان باشد که اگر سیکل اجرای کرون جابز به هم نزدیک است بهتر است ایمیل خود را وارد نکنید. به این دلیل که اگر برای مثال سیکل اجرایی یک کران جابز هر ۵ دقیقه یک‌بار باشد در طی ۲۴ ساعت تعداد ۲۸۸ ایمیل برای شما ارسال می‌شود و این موضوع ممکن است باعث ایجاد مشکل در هاست شود چون‌که ایمیل‌های زیادی ارسال می‌شود.

آموزش ایجاد Cron Jobs در سی پنل

بیشترین کاربرد کران جابز در هاست برای فراخوانی دستورات اجرایی است. این دستورات می‌تواند به‌صورت صدها حالت مختلف باشد و هرکدام بر اساس یک نیاز باشد.

یکی از کاربردهای بسیار مهم کران جابز در اتوماسیون WHMCS است. همان‌طور که می‌دانید چندین هزار کاربر در سیستم پرتال ناحیه کاربری سایت‌ها عضو هستند و همه آن‌ها سرویس‌های فعال دارند.

مواردی مثل صدور صورتحساب، اطلاع‌رسانی برای تمدید، تعلیق، رفع انسداد و ده‌ها مورد دیگر به‌هیچ‌عنوان در حالت عادی و به دست اشخاص قابل مدیریت نیست. پس در اینجا از کران جابز استفاده می‌شود تا به‌صورت خودکار اجراشده و همه این مواردی که بیان‌شده را مدیریت کند.

ایجاد انواع Cron Job در سی پنل

انواع دستورات و عملکردهای مجاز را می‌توانید در کران جابز تعریف کنید. در ادامه به چند مورد از آن اشاره‌شده است:

مثال ۱: فرض کنید می‌خواهیم فایل task.php در مسیر home/user/public_html هر نیم ساعت یک‌بار اجرا شود.

برای این کار باید مانند تصویر زیر از منوی کشویی Common Settings گزینه Twice Per Hour را انتخاب کنیم.

ایجاد انواع Cron Job در سی پنل

با این کار بقیه گزینه‌های زمانی کران جابز به‌صورت خودکار کامل می‌شوند. در ادامه و برای اینکه کران جابز اجرا شود فقط لازم است بر روی لینک Add New Cron Job کلیک کنید تا در لیست وظایف اجرایی قرار بگیرد.

مثال ۲: فرض کنید می‌خواهیم فایل task.php در مسیر home/user/public_html روز دهم هرماه، ساعت ۱۴:۳۰ اجرا شود.

به این منظور باید مواردی که گفته شد را به‌صورت تصویر زیر تنظیم نمایید.

, , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.